FAQ – Často kladené otázky o chiptuningu
Od 1. ledna 2016 vešla v platnost novela zákona o pozemních komunikacích a týká se i měření emisí. Ta nařizuje emisním stanicím nejen měřit emise, jako tomu bylo doposud, ale také kontrolu vozidel diagnostikou, včetně sledování tzv. READINESS kódů.
Naše úpravy splňují veškeré emisní normy týkající se měření emisí a proto se nemusíte obávat komplikací na STK ani SME.
V médiích se objevilo hodně spekulací o nutné evidenci úprav a pod. Jedná se pouze o navrhovanou novelu zákona a na základě znění, které je volně dostupné internetových stránkách. Z nich nevyplývá žádná oznamovací povinnost týkající se úprav řídících jednotek.
Jelikož nezasahujeme při běžné úpravě do čísla SW, neomezujeme diagnostické funkce, nijak nezviditelňujeme úpravu vozu, úprava nijak nezasahuje do monitorovaného READINESS kódu a úprava splňuje povolené emisní limity dané výrobcem vozu – tak se nemusíte obávat jakýchkoli problémů během STK a emisí. Předpokladem je samozřejmě bezchybný stav vozu. Musí být v pořádku všechna čidla a akční členy, které mají co do činění s palivovým procesem (regulace turba, váha vzduchu, vstřiky, …)
Rádi na vašem voze provedeme kontrolní test emisí. Testování provádíme na zařízení schváleném ministerstvem dopravy v ČR , čímž se naši zákazníci mohou přesvědčit o emisním stavu svého vozu před i po úpravě s možnou kontrolou READINESS kódu.
Více naleznete v sekci naše služby v oblasti měření emisí.
Dle složitosti jednotlivých typů automobilů a jejich řídících jednotek celá úprava trvá v rozpětí 1 hodiny až téměř celý den v případě nejsložitějších a blokovaných jednotek. Konkrétní čas úpravy odpovídající vašemu vozu vám rádi zodpovíme.
To je velice častá otázka. Vše spočívá v marketingu automobilek a v nutnosti nabízet celosvětově vozy, které budou splňovat podmínky pro provoz i v těch nejpřísnějších podmínkách některých států po celém světě. Dalším hlediskem je to, že nikdo předem neví, jestli s vozem bude jezdit začínající řidič, který má problém s rozjezdy, nebo naopak “závodník”, kterého nenechá jediný rozjezd na semaforu v klidu. Také určitě nebude mít např. Audi někdy slabší motor než vůz z produkce Škoda. Originální SW musí prostě splnit spoustu hledisek a proto není možné a ani v silách výrobce v základu upravovat řídící SW jinak s velkou rezervou. Když už něco takového chtějí, tak se „realizují“ např. ve verzích typu RS, kde si to ale samozřejmě nechají zaplatit i plnou výbavou apod. tak, aby se jim to opravdu vyplatilo.
Naše firma je na trhu již 25. rokem. Zhruba polovinu této doby jsme nabízeli záruku spokojenosti, tzn. bylo možné vrátit upravený SW zpět za originální bez udání důvodu (resp. stačilo říci “nejsem spokojený”). Co si pamatuji, tak prvních pár let jsme řešili pouze 2 vrácené SW, kdy v prvním případě se jednalo o následně zjištěný ucpaný katalyzátor, ale zákazník toto již nechtěl řešit a podruhé bylo podezření na váhu vzduchu, ale ta v té době byla dostupná jen za nesmyslné peníze, tak došlo k navrácení originálního SW , kdy se cukání neprojevovalo tolik jako při upraveném vozu.
V dalších letech, kdy naše firma začala být pro naše zákazníky zaručenou “značkou” pro chiptuning a dobrou referencí v okolí, začalo se nám stávat, že prostě přijeli lidé jeden týden na úpravu a druhý týden přišli se slovy, že to není tak jak si to představovali a vraceli jsme peníze zpět, i když práce byla odvedena na 100 %. Pak jsme zjistili na jednom z tuningových srazů, který jsme také sponzorovali, že se úpravy provádí s cílem být co nejlepší ve víkendovém tuningovém “sprintu” a pak už úprava nebyla zapotřebí, tak se vrátila. Navíc se v této době také rozmohla nabídka levných čínských programátorů, které umí SW s vozu vyčíst a spoustu lidí si u nás upravovalo vozy se záměrem si poté SW vyčíst, po nás pak chtěli peníze zpět a “zálohovaný” SW si pak sami nahráli do vozu zpět. Z těchto důvodů jsme přestali tuto službu nabízet, ale samozřejmě nadále poskytujeme klasickou zákonnou záruku úpravy, kdy za zaplacené peníze musíme provést prokazatelné výsledky. Kdyby tomu tak nebylo tak musíme samozřejmě vrátit peníze zpět.
Také se nyní na českém trhu nachází spousta firem, které onu “záruku spokojenosti” bez udání důvodu vesele nabízí, ale pakliže dojde na věc tak už si jednoduše najdou nějakou zdůvodněnou kličku proč tomu nelze dostát. Některé způsoby podvodných firem se také dočtete v sekci Různé způsoby chipování.
Na námi upravený software poskytujeme časově neomezenou záruku. Daný vůz s naším software prostě musí jezdit stále jako těsně po úpravě. Stane-li se, že někdy některý ze servisů provede na jednotce zásah, který vrátí zpět např. originální SW (tzv. upgrade software apod.) a Vám se po odjetí ze servisu zdá, že něco není výkonově v pořádku tak zdarma prověříme, proč tomu tak je, případně vrátíme zpět upravený SW. Naopak, pakliže kdokoli (nejčastěji z důvodu prodeje vozu, kdy nový majitel nechce mít z jakéhokoli důvodu chipovaný vůz) chce vrátit zpět originální SW, tuto úpravu provádíme také zdarma. V případě poruchy vozu, nebo jen konkrétních čidel, kdy vůz nemá z nějakého důvodu ten správný výkon, ale software je na správném místě a tak jak má být, jsme schopni díky velkým zkušenostem zkonzultovat a nastínit, kde by bylo vhodné “zapátrat”, popř. jsme schopni zajistit sofistikovanou opravu u našich smluvních partnerů.
Na tuto otázku se dá odpovědět vcelku jednoduše také nadnesenou otázkou. Proč je Mercedes dražší než “Trabant” nebo např. proč všechna vína nestojí stejně jako krabicová vína?
I v chiptuningu jsou zásadní rozdíly. Existují kvalitní propracované úpravy daného vozu a také jen úprava typu přidaný tlak na turbu (jak se patří) a paliva. Také jsou různá jednání firem v případě jakéhokoli problému, jiné zázemí, jiné zkušenosti a v neposlední řadě jinak kvalitní přístroje nutné pro sofistikovanou úpravu. Někdo dělá úpravy na základě telefonátu na parkovištích a někdo má kamennou prodejnu se servisním zázemím. To vše má vliv na cenu chiptuningových úprav.
Ano. Jezdíme i k našim zákazníkům. V případě úpravy jednoho vozu je to ale služba, která je z části placená (vždy záleží na konkrétní domluvě dle vzdálenosti vozu apod.), ale od více aut již tuto službu nezpoplatňujeme (opět záleží i na konkrétních případech a konkrétních domluvách). V případě zájmu o dojezd k Vám nám zavolejte nebo napište.
Na našich stránkách naleznete orientační hodnoty základních veličin před a po úpravě. Orientační jsou proto, že žádný vůz nemá totožný výkon, tak jak je psán v technickém průkazu. Záleží i na “kondici” jednotlivých čidel, která udávají potřebné hodnoty nejzákladnějších veličin pro další palivový řídící proces. Jelikož jsme jedna z firem, která to s chiptuningem myslí opravdu vážně a dělá ho srdcem, tak jsme schopni provést úpravu dle přání zákazníka – samozřejmě také záleží na reálných možnostech motoru. Zároveň jsme schopni zodpovědět předpokládané vyšší zatížení jednotlivých částí v motoru při požadavku silnějších tuningů.
Vyvíjíme i software pro závodní vozy, pro sprinty, pro závody do vrchu, pro slalom, …. Nejčastější úpravou však zůstává požadavek běžného řidiče upravit výkon vozu tak aby ještě nedoznala změny životnost motoru a aby po úpravě ideálně klesla spotřeba.
Jednotlivé parametry vozů naleznete v sekci “parametry úprav”. Vozy, které zde nenaleznete neznamená, že neumíme. Napište nám a rádi Vám zjistíme možnou úpravu u Vašeho vozu, pakliže je proveditelná
Velice choulostivá otázka, nad kterou dost často prodejci jen kroutí hlavou, že tu není šance, jak na to může někdo přijít. Pravdou je, že pakliže by byl servis důsledný a nechal jednotku prověřit u výrobce popř. v jakékoli diagnostické firmě v době, kdy tam je jiný SW, tak na to může přijít u jakéhokoli vozu, jen pro to musí mít zajisté nějaký důvod, kterým může být např. porucha vozu a požadovaná záruční oprava. I servisy chtějí co nejvíce ušetřit, tak se vždy snaží najít nějakou tu záminku proč opravu záručně neposkytnout. Naše firma proto nabízí ZDARMA službu, kdy vrátíme originální software v případě nuceného servisu, aby se jak se říká zbytečně “nedráždila kobra bosou nohou” Následně pak tuningový software opět zdarma nahrajeme do vozu zpět. Servis tak nemá o co se opřít.
Při stejném stylu jízdy jako před tuningem se spotřeba paliva nezvýší, naopak u většiny automobilů se ještě sníží o cca 2 – 5%, a u vozidel s turbodmychadly až o 15%. Samozřejmě v režimu jízdy, kdy využíváte zvýšený výkon motoru je spotřeba vyšší, protože platí vyšší výkon = více paliva, ale tento režim je vždy až ve vysokých otáčkách, kde se většina řidičů vyskytuje jen velmi zřídka kdy. Většinu času se pohybujeme v režimu, kdy nás hlavně “pohání” křivka kroutícího momentu a při kvalitním tuningu se právě díky této dostaneme na lepší hodnoty. Vždy je zde ale velice důležitý parametr “tíha nohy” a “způsob jízdy”. Jsou řidiči, kteří prostě neušetří, ale vědí proč. Obecně se dá říci, že ten, kdo na dané cestě z bodu A do bodu B chce ušetřit, tak má díky chipovanému vozu jedinečnou možnost. Míru spotřeby také ovlivňuje skladba jízd (město, mimo město a dálnice). Nejvíce paliva se u většiny motorů šetří v režimu 70-100 Km/hod.
V roce 2015 jsme spustili provoz 1. statické válcové zkušebny v širokém okolí pro 2 poháněné nápravy (tedy 2×4, 4×4 a 4×4 haldex). V listopadu 2016 jsme dokončili úpravu naší válcové zkušebny na 4×4 a od 1. prosince 2016 jsme spustili měření tzv. ostrých 4×4. Jedná se o plnohodnotnou válcovou zkušebnu i pro statické zkoušky automobilů do cca 400kW. Oproti dynamické zkušebně je možné elektricky blokovat válec a měřit tak skutečný výkon automobilu potřebný k překonání jeho odporu.
Jedná se o nejpřesnější měření výkonu pomocí válcové zkušebny. Naproti tomu u dynamické zkušebny se měří jen rychlost roztočení válce, kde je známa hmotnost a tudíž se výkon jen dopočítává. Pouhou změnou koeficientu váhy pak může graf cestovat jakýmkoli směrem, kterým si obsluha namane. Díky retardéru a možnému brzdění nápravy v rozsahu od 0-100% je to také vynikající nástroj pro diagnostiku vozu a zjištění mnoha typů závad na vozidle, které se jinak jen velmi zdlouhavě odhalují.
Pro správné měření výkonu je potřeba i dostatečné množství vzduchu, které u nás zajišťují celkem 3 velmi výkonné ventilátory zn. Casals (mimo jiné i pro odvod spalin a chlazení retardéru), ten největší pak má pak průměr úctyhodných 75 cm.
Při vysvětlování této problematiky budeme vycházet z jednoduchých zákonitostí. Motor je složený z množství součástek, které vykonávají kruhový nebo přímočarý pohyb. Tyto pohyblivé části v konečném důsledku určují životnost motoru. Ložiska, případně pístní kroužky jsou dimenzovány na určitý počet cyklů (otáček). Při shodných provozních podmínkách platí pro každý motor, že čím více cyklů (otáček) vykoná, tím je opotřebovanější. To znamená, že pokud chceme, aby motor vydržel co nejdéle, měl by vykonat co nejméně cyklů. Pro ilustraci uvedeme příklad:
Představme si 2 shodná vozidla jedoucí po té samé cestě. Vozidlo A má upravený motor, vozidlo B má sériový motor. Obě dvě vozidla jedou shodnou rychlostí 100 km/hod a mají shodné otáčky 3000 ot/min na 4. převodovém stupni. V tom začne foukat vítr a nebo silnice začne stoupat. Jízdní odpor stoupne natolik, že vozidlo B s neupraveným motorem musí přeřadit na nižší převodový poměr pokud chce jet i nadále shodnou rychlostí. Motor vozidla A i B při rychlosti 100 km/hod na 4. převodový stupeň udělá na dráze 100 km 180.000 otáček/hodinu. Vozidlo B při podřazení na 3. rychlostí stupeň zvýšilo otáčky motoru na 4000 otáček/min a proto na té samé dráze 100 km jeho motor udělá 240.000 otáček/hodinu namísto 180.000 otáček. Při naježdění 100.000 km bude poměr 18 miliónů cyklů k 24 miliónům cyklů a tento rozdíl už má zásadní vliv na životnost motoru. Samozřejmě je rozdíl i ve spotřebě paliva. Při větším počtu otáček je přímo úměrné více nasávacích cyklů. Z toho vyplývá, že jestliže byl motor upravený “s rozumem” v rámci jeho konstrukčních možností, nemůže se snížit jeho životnost.
V době, kdy se každý prohlašuje za odborníka, je velice těžké určit, kdo jím skutečně je a kdo ne. Podle nás není důležité v jak luxusních prostorách svou práci děláte, ale je důležité k jakým úpravám na řídicí jednotce dochází a jaké hodnoty jsou do řídicí jednotky dávané. Rozhodující je subjektivní pocit zákazníka, či profesionální test motoru na motorové brzdě, který ovšem prodražuje úpravu (pro objektivnost se musí měřit vůz před i po úpravě).
Zde jsou určité zásady, jak oddělit zrno od plev:
Zjistěte si jakým způsobem firma upravuje řídicí jednotky, jaká vozidla upravuje a jakou používá techniku (značkové programátory, kde se platí pravidelné aktualizační poplatky a nebo čínské kabely vše v 1 bez nutnosti aktualizovat a také bez jistoty konektivity během programování SW). Většina firem totiž upravuje jen některé řídicí programy a co je hlavní, řeší to výměnným způsobem. Je třeba si ovšem uvědomit, že i řídicí jednotky motorů procházejí určitým vývojem (jen Škoda Octavia 1.9 má desítky typů řídících jednotek a k nim ke každé další desítky typů programů) a proto není přípustné zaměňovat řídicí programy. Jediná správná cesta je ta, při které se modifikuje ten program který je ve vozidle.
Řada firem se pokouší modifikovat programy sama (šetří tím velké peníze za poplatky za SW), ale tyto firmy většinou zdaleka nedosahují kvality úprav SW, na které dosáhnou velké evropské tuningové kolosy s těmi nejkvalitnějšími vývojovými prostředky. To, co se v České Republice ještě ani neprodává, mají tyto centrály (ať je to Rakousko, Německo nebo Itálie) dávno odzkoušené a vyvinuté.
Máte-li ještě starší typ vozu, kde se musí měnit chipy, požádejte prodejce, aby Vám ukázal, jak vypadá upravená řídicí jednotka. Podívejte se hlavně na připájení nového chipu. Na první pohled nesmíte nic poznat. Až pod lupou se dá identifikovat při kvalitní práci stopa pájení. Řídicí jednotky, kde jsou chipy připájené škaredě nebo dokonce je chip zalitý černou neidentifikovatelnou hmotou, nedoporučujeme přebírat. Většinou je pod touto hmotou zakrytá škaredá práce.
Zjistěte, zda firma umožňuje v případě Vaší nespokojenosti návrat do původního stavu. Většina firem, které pracují “jistým způsobem”, má s tímto problém, ale ne vždy to samozřejmě přiznají dopředu.
Zjistěte, zda-li je možná změna nebo úprava řídícího programu. Firma, která Vám v tomto neumí vyhovět, většinou jednotky neupravuje, jen si někde za levno koupili CD s mapami pro některé typy vozů bez garance kvality úpravy a doslova metodou pokus omyl zkouší, se kterým SW vůz pojede a nebo vůbec nastartuje.
Není. Ale obecně to doporučujeme jako vhodný produkt k chiptuningu. Jelikož je stále spousta zákazníků, kterým jde o co nejlepší cenu, tak jsou možné i samotné úpravy bez nutného měření na válcové zkušebně.
Je to vhodné hlavně pro uživatele, kteří již mají prověřený stav svého vozu a vědí, že všechno funguje tak, jak má a mají již důvěru v kvalitu našich úprav, tzn. nemusí se o výsledku přesvědčovat, jak vždy říkají, “zbytečnými cáry papíru”. Pakliže to tak není, tak je válcová zkušebna jedinečným prostředkem spolu s diagnostikou, jak zjistit reálný stav vozu, jak na základě průběhu grafů, tak na základě naměřených diagnostických hodnot.