Užitečné informace o multimédiích

Co je to DAB a potřebuji ho?

Digital Audio Broadcasting (DAB) je digitální rozhlasová technologie pro plošné vysílání rozhlasových stanic. Ve formátech DAB, DAB+ a DMB je ve světě šířeno již více než 1500 rozhlasových programů a multimediálních služeb.

DAB je způsob šíření signálu podobný jako u digitální televize DVB-T. DAB+ je přibližně dvakrát efektivnější než DAB díky použití audio kodeku AAC+. Na trh byl uveden v roce 2007 a má vyšší odolnost kvality příjmu i při ne zcela ideálních podmínkách. Stejně jako DVB-T umožňuje DAB v rámci jednoho multiplexu vysílat několik desítek stanic s různým datovým tokem dle zaměření (menší u mluveného slova, větší a tím kvalitnější u vážné nebo třeba rockové hudby). Nástup DAB je příležitost i pro menšinové hudební žánry, jak se dostat k posluchačům.

Více informací o DAB

Přednosti systému:

  • Kvalitní zvuk, srovnatelný s poslechem CD
  • Jednoduchá volba programu
  • Výborný mobilní příjem
  • Doprovodná multimediální data
  • Rozšíření programové a žánrové nabídky
  • Energetická úspora oproti FM vysílání

Aktuálně v systému DAB v rámci České republiky naladíte více než 30 rozhlasových stanic včetně oblíbené Evropy 2, rádia Impuls nebo například Frekvence 1. Dvanáct z nich už na FM nenaladíte a naleznete je pouze jako DAB. Jako digitální rozhlasovou stanici naladíte především stanice veřejnoprávního Českého rozhlasu, stanici mluveného slova ČRo Plus, Jazz, Rádio Junior, Wave a D-dur, které jinak než v DAB nebo přes internet nenaladíte. Mezi další nové, již čistě digitální stanice patří DAB Plus Top 40, SeeJay Rádio nebo Tip Rádio. V DAB najdete i rockový BEAT, folkový Samson Digital, křesťanský Proglas a alternativní Radio 1.

Jak je možné dnes DAB přijímat

Dnes již je možné zakoupit autorádio s FM i DAB tunerem současně. Po instalaci speciální antény nebo rozbočovače signálu k vaší stávající anténě je možnost bezproblémového poslechu i ve vašem automobilu. Pokud byste rádi zachovali vaše originální autorádio, máme pro vás připraveno několik DAB dodatečných modulů ke stávajícímu systému vozu. Tyto adaptéry je možné ovládat přímo vaším autorádiem nebo pohodlně třeba přes váš smartphone.

Navigační jednotka Zenec s DAB tunerem
Rádio s DAB tunerem
DAB+P modul Dension s ovládáním pomocí smartphone

TV tunery do auta zajistí zábavné cestování

Přicházíte během dlouhého čekání v autě o svůj oblíbený film, sportovní přenos nebo seriál, který právě vysílají v televizi? Tento problém má své řešení. TV tuner do auta! Dnes je již TV přijímač v autě velice oblíbený produkt. Pokud chcete přijímat televizní vysílání ve svém autě, je nutné vlastnit zařízení s LCD displejem dostatečné velikosti. Naše DVB-T tunery do auta jsou ověřené a připravené pro různé automobily a potřeby. S TV tunerem do auta bude vaše multimediální centrum ve voze využité na maximum.

Více informací o DVB-T

Co je to DVB-T ?

DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial) neboli pozemní digitální vysílání.

Jak funguje DVB-T?

DVB-T je principiálně odlišný způsob přenosu obrazu a zvuku k divákovi než dosud. Jednotlivé složky vysílání jsou přenášeny v digitální podobě. Televizní obraz a jeho zvukový doprovod je zdigitalizován a spolu s přidruženými datovými službami (Teletext, VPS, WSS) je přenášen společným datovým kanálem. Prakticky to znamená, že na jednom kanále místo jedné televizní stanice vysílá tzv. multiplex, který může obsahovat hned několik televizních stanic.

Tunery pro domácnosti poskytují dostatečnou obrazovou kvalitu jen v případě, že jsou v klidu. Ve vozidle, které se pohybuje, se síla a směr přijímaného signálu neustále mění. Proto je nutné využít silnější přijímač s několika tunery zároveň, které provádí stálé automatické vyhledávání nejsilnějšího dostupného signálu, což vám zajistí nejlepší možný příjem právě puštěné stanice. Pokud se v dosahu nachází několik signálů dané stanice, vybere televizní tuner nejsilnější z nich. Vyhledávání nejsilnějšího signálu je prováděno automaticky a divák tak může nerušeně sledovat zvolenou stanici.

Standartní DVB-T  tuner pro domácí využití
Profesionální TV tuner určený pro montáž do vozidla

Instalace do Vašeho automobilu

Nemáte kde, nebo si netroufáte TV tuner nainstalovat? Nevíte jakou redukci pro váš systém použít? Navštivte náš showroom a poraďte se ze specialisty, jaký TV tuner vybrat, a nechte si ho do auta nainstalovat od profesionálů!  Odbornou montáž vám zajistí naši technici.

Naše DVB-T televizní tunery jsou vhodné pro univerzální montáže do osobních a nákladních automobilů, obytných karavanů, autobusů, lodí atd.

Chcete sledovat zprávy, filmy či pořady nebo si jen užívat aktuálních hudebních videoklipů v televizi? DVB-T tunery nyní umožňují si tento zážitek dopřát. Přijímač lze připojit ke každému zařízení nebo monitoru, které má cinchový (RCA) A/V vstup. Obsluha tuneru je komfortně vyřešena pomocí dálkového ovladače.  Kompaktní DVB-T tunery s dvěma či více tunery jsou funkční i za jízdy, a proto nejste nijak omezeni (pokud je tedy dostupný TV signál). U některých tunerů můžete najít i USB port.

Scroll to Top