Zabezečení objektů – užitečné informace

V současné době je na našem trhu široká nabídka elektronických zabezpečovacích systémů (EZS) za několik tisíc Kč až po komplexní profesionální systémy kombinované např. s kamerovým dohledem. Pro zabezpečení sklepní kóje v panelovém domě nejspíše nebude potřeba modulární systém se soustavou kamer. Je tomu ovšem i naopak: pro zabezpečení chalupy, rodinného domu nebo obchodu či výrobní haly v ceně několika miliónů Kč, není úplně moudré použít to nejlevnější z nabídky.

Pro neškoleného laika bez zkušeností je velice náročné navrhnout vhodný systém, který je plně funkční, a plní to, co má. Vy – naši zákazníci – máte obrovskou výhodu: nejste na to sami. Zdarma vám vhodnou konfiguraci vybere náš certifikovaný specialista.

Základem každého zabezpečovacího systému je ústředna. Do ústředny se pak připojují nejrůznější periferie, ať už se jedná o detektory, ovládací, případně signalizační prvky. Tyto prvky lze do ústředny připojit kabelově, nebo bezdrátově. V případě bezdrátového připojení  je nutno ústřednu ve většině případů rozšířit o příslušný modul, pokud již tento modul není součástí.

Malé systémy určené pro sklepy, garáže, případně menší rekreační objekty se nejčastěji skládají z ústředny a příslušného počtu detektorů dle členitosti objektu. Ovládání bývá z důvodu požadavku na co nejnižší cenu realizováno pomocí dálkových ovladačů. Součástí ústředny je též záložní akumulátor zajišťující bezproblémový provoz v případě výpadků el. energie. Příslušný akumulátor zajišťuje provoz ústředny zpravidla na 24 hodin. Tyto systémy ve většině případů poskytují jen velice omezené možnosti nastavení a omezen je též počet připojitelných zařízení.

Zabezpečovací systémy pro rodinné domy a komerční prostory malých i velkých rozloh se skládají z podobných prvků jako v předchozím případě. Ústředna již ale umožňuje rozsáhlá nastavení, dělení objektu do jednotlivých bloků s možností jejich nezávislého zajištění. Ovládání je realizováno pomocí klávesnic, případně dálkových ovladačů, nebo jejich kombinací. Autorizace se na klávesnicích provádí přístupovou kartou, přívěskem, nebo kódem. V dnešní době je již samozřejmostí ovládání systému pomocí mobilního telefonu. Ústředna stejně jako v předchozím případě obsahuje záložní akumulátor. Informace o poplachu může být přenesena na zvolené telefonní číslo, případně na pult centrální ochrany (PCO). Tyto systémy už lze využít i jako malou domácí automatizaci. Na dálku lze ovládat programovatelné výstupy a ovládat například zavlažovaní zahrady, spínání kotle, otevírat garážová vrata, případně vjezdovou bránu, osvětlení apod. K zabezpečovacímu systému lze též připojit detektory kouře a splnit tak zákonnou povinnost u novostaveb. Vhodné je též systém doplnit o signalizační prvky, ať už se jedná o vnitřní nebo venkovní sirénu, které může odradit potencionální nechtěné návštěvníky. Možnosti dnešních systémů jsou velice rozsáhlé. Každá stavba je originální a proto je vhodné vždy udělat systém přesně na míru danému objektu.

Levné sady alarmů vhodné např. do samostatně stojící garáže, sklepa, malé chaty apod. zaregistrují pomocí tzv. PIR čidla pohyb uvnitř chráněného prostoru a přes GSM síť vám zavolají a následně zašlou podrobnější SMS.

Alarmy ve střední a vyšší cenové kategorii vhodné do chalup, rodinných domů, obchodů, komerčních objektů, výrobních hal, toho umí samozřejmě mnohem víc. Umožňují hlídat objekt za pomoci až několika desítek různých čidel, kromě zmiňovaného PIR čidla – kterých je více druhů – vhodných do různých prostor, dále též detektory rozbití skla, magnetické detektory pro otevření oken, dveří, roletových vrat. Systém je možné též doplnit o požární detektor, detektor hořlavých plynů, záplavový detektor…

Při narušení objektu systém předá zprávu zavoláním nebo zasláním SMS až na 8 tel. čísel, která si zvolíte. Systém plně komunikuje v českém jazyce.

Vhodné je též napojení na pult centrální ochrany (PCO), které tyto systémy (střední a vyšší třídy) samozřejmě umožňují. Při připojení na PCO systém předá zprávu nejen vám, ale i zásahové jednotce, která ihned přijede zkontrolovat hlídaný objekt a v případě, že se na místě ještě bude pohybovat pachatel, dojde k jeho zadržení a předání Policii ČR. Tato služba je placená. Nabízíme vám po dobu 3 měsíců hlídání PCO zdarma. Po této zkušební době se můžete rozhodnout, zda si střežení pultem ponecháte (již od 400 Kč měsíčně) a nebo zda vám postačí pouze předání poplachové zprávy na mobil. Využití nabídky hlídání zdarma vás nijak nezavazuje k následnému využití placených služeb.

Levné sady se ovládají stejně jednoduše jako váš vůz. K alarmu dostanete dvě “klíčenky”, kde před vstupem do objektu stisknete jedno tlačítko a alarm se odblokuje. Po odchodu zajistíte alarm druhým tlačítkem. U vyspělejších alarmů máte možností mnohem více. Ovládání je možné též provádět “klíčenkou”, přičemž je do paměti ústředny zaznamenáváno, kdy a kdo alarm odblokoval či zablokoval. Další možností je použití RFID přívěšku na klíče. Tento přívěšek má rozměr dvoukoruny a prostým pohybem přes ovládací klávesnici systém zablokujete nebo odblokujete. Klíčenek nebo přívěšků může být v systému až několik desítek. Poslední možností je naťukání čtyřmístného kódu na ovládací klávesnici. Při příchodu některým z uvedených způsobů alarm odblokujete a při vašem odchodu zablokujete. A to je celé. Montážní technik vás po instalaci zaučí a vyzkouší s vámi fungování alarmu.

Ani nemusíte. Naše alarmy jsou jak v drátové, tak v bezdrátové verzi. Většinou se používá kombinace obou verzí. Zejména pro čidla je velmi vhodná bezdrátová varianta, která eliminuje nutnost protahování jakékoliv kabeláže.

1. Zkontaktujte našeho specialistu na objektová zabezpečení: Michal Štrunc, strunc@mh.cz, mobil: 608 415 002 (po-pá 9-17h).
2. V případě rozsáhlého objektu nebo specifických požadavků se za vámi specialista zastaví, pro běžné objekty je vhodná návštěva u nás na prodejně.
3. Připravte si alespoň hrubý půdorys hlídaného objektu.
4. Specialista s vámi probere možnosti a předá cenovou kalkulaci.
5. Domluvíte si termín instalace. Instalace v běžném rodinném domu netrvá déle než 1-2 dny.

Častá otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Výběr kamery byste měli nechat na profesionálech, kteří dokážou správně posoudit vaše potřeby a ve změti nabízených kamer a parametrů najít ty, které jsou ideálním řešením právě pro váš případ. Jen tak budete mít jistotu, že nekoupíte zbytečně předraženou kameru ve chvíli, kdy by vám dostačovala ta za třetinovou cenu a nebo naopak nekoupíte příliš levnou kameru, kde třeba až pozdě přijdete na to, že kamera naprosto nedostačuje Vaším požadavkům.

Vždy záleží hlavně na posouzení potřebné kvality záběru, případného zoomu, šíře záběru, světelných podmínkách za dne i za noci, nutnost infra přisvícení, možnost využití autozoomu, a další a další parametry, které vstupují do správného rozhodnutí pro danou kameru/kamery. Často je potřeba zvolit vhodnou kombinaci více typů kamer pro zajištění správného monitorování daného objektu. Je to opravdu práce pro odborníka, který vám tím může ušetřit spoustu peněz popř. starostí.

Analogové kamery

 • velice levný systém vhodný pro přehledové snímaní prostoru, kde není potřeba příliš velkých detailů
 • dnes již velice málo využívaná technologie pro instalaci nových systémů
 • rozlišení analogové kamery je omezeno možnostmi formátu PAL, kde je maximální velikost snímku 704 x 576 obrazových bodů (0,4 Mpix)
 • maximální rozlišení 720 TV řádků (srovnatelné s nižší řadou HDCVI kamer, je však potřeba použití speciálních záznamových zařízeních, schopných zpracovat toto rozlišení), není však již dodržen standard formátu PAL
 • obraz je převáděn na konkrétní veličiny napětí a proudu. S délkou vedení dochází k úbytkům a tím ke zhoršení kvality obrazu
 • pevné i varifokální (proměnlivé objektivy) objektivy zpravidla 2,8 – 12 mm
 • kompatibilita bezpečnostních kamer a DVR rekordérů od různých výrobců
 • možnost vzdáleného dohledu přes internet pomocí aplikace (Android, iOS, Windows), případně přes internetový prohlížeč

HDCVI (High Definition Composite Video Interface) kamery

 • přenos videosignálu pomocí stávajících koaxiálních kabelů určených pro analogové systémy (systém je ideální pro modernizace stávajícího analogového kamerového systému na systém s vysokým rozlišením s minimem nákladů, velice rychlou montáží a komfortem ovládání IP systémů)
 • dostupné v rozlišení 1 Mpix (720TV řádků – HD), případně 2 Mpix (1080 TV řádků – FullHD)
 • možnost obousměrné komunikace mezi kamerou a záznamovým zařízením (ovládání otočných kamer)
 • prodloužení maximální délky přenosové cesty až na 500 m
 • velice příznivá cena ve srovnání s IP systémem
 • obraz má jen nepatrné zpoždění stejně jako analogové systémy vzhledem k tomu, že nedochází ke kompresy a obraz je přenášen tak, jak je snímán
 • pevné, varifokální i motorzoom objektivy zpravidla 2,8 – 12 mm
 • možnost vzdáleného dohledu přes internet pomocí aplikace (Android, iOS, Windows), případně přes internetový prohlížeč
 • nutno využít komponentů od stejného výrobce

IP kamery

 • obraz snímaný IP kamerou je přímo v kameře komprimován a převeden na data, která jsou dále šířena do datové sítě. Díky tomu dochází k částečnému zpoždění zobrazení oproti realitě
 • protokol pro přenos obrazu je zabezpečený, tudíž se nemůže kdokoli, kdo se připojí do sítě na obraz podívat, ale musí znát přístupové údaje
 • obraz z kamery lze prohlížet na jakémkoli PC, není potřeba dalších dekodérů, jako je tomu u analogových, případně HDCVI kamer
 • napájení IP kamer může být realizováno stejným kabelem pomocí tzv. PoE (Power Over Ethernet), kterým jsou přenášena data. K připojení standardní kompaktní IP kamery nám tedy stačí jeden datový kabel
 • maximální délka kabeláže je „neomezená“, délka kabelu mezi jednotlivými segmenty sítě může být maximálně 100 m
 • ke každé kameře nemusí vést od záznamového zařízení extra kabel, ale kamery mohou být zapojeny do jednotlivých segmentů, které jsou pak propojeny mezi sebou pouze jedním kabelem např. kamery v jednotlivých podlažích domu jsou svedeny vždy do jednoho místa v daném podlaží a z něj pak následně do centrálního místa, kde je obraz zaznamenáván. Ve většině případů lze využít stávající datovou síť. U rozsáhlejších systémů se doporučuje vybudovat extra síť pouze pro kamerový systém)
 • rozlišení kamer je řádově od 1 Mpix až po 5 Mpix, u některých typů kamer i více
 • IP kamery mají pokročilé funkce video analýzy, ať už jde o detekci pohybu, rozpoznávání SPZ, lidských obličejů, počítání osob apod.
 • IP kamery lze integrovat do ostatních systému, jako například kontrola přístupu, EZS apod.
 • záznam obrazu může u určitých typů kamer probíhat přímo v kameře na SD kartu, případně na PC nebo na zařízení k tomu přímo určeném tzv. NVR (Network Video Recorder)
 • IP kamerové systémy jsou náročnější na kapacitu datového úložiště, vzhledem ke kvalitě snímaného obrazu
 • doporučuje se využití komponent (kamery a záznamová zařízení) od stejného výrobce
 • existuje určitá kompatibilita napříč různými značkami označovaná jako ONVIF. Ani tento standard však nezaručuje plnou kompatibilitu všech zařízení. Můžeme se však setkat se softwarem „třetích stran“ , který umožňuje připojení výrobků různých značek s plnou podporou všech funkcí

Záznamová zařízení obecně

 • DVR – digital video recorder – záznam analogových kamer
 • HDCVI DVR – záznam HDCVI kamer
 • NVR – network video recorder – záznam IP kamer na speciálním zařízení k tomu určeným (záznam lze realizovat i na PC s nainstalovaným příslušným SW)
 • Hybridní zařízení – zařízení, umožňující kombinaci záznamu z různých typů kamer (analog X HDCI X IP)
 • Tribridní záznamová zařízení – záznam analogových, HDCVI i IP kamer najednou. Vhodné při postupném upgradu kamerového systému, lze provozovat všechny typy kamer současně
 • v záznamových zařízeních se používají pevné disky určené k provozu 24/7
 • záznamová zařízení jsou zpravidla dostupná pro 4, 8, 16, 32 kamer

Rozdělení kamer obecně

 • DOME – jinak také stropní kamery v kopulovitém krytu, určené pro montáž na strop nebo stěnu (nutná konzole). Kamery jsou dodávány s obyčejným, nebo tvrzeným krycím sklem, které odolá i útoku vandalů.
 • Kompaktní – dodávány jako komplet v zatěsněném provedení včetně držáku a objektivu. U těchto druhů kamer jsou jejich parametry neměnné a proto je při jejich výběru důležité zohlednit prostředí a způsob použití, popřípadě i možnost infračerveného IR přísvitu pro použití v noci
 • Boxové – kamery, které je potřeba umístit ještě do speciálního krytu a dovybavit objektivem dle požadavků a charakteristiky prostředí kde budou použity
 • Otočné kamery – otočné kamery neboli PTZ kamery jsou nejvíce univerzálními kamerami v sortimentu bezpečnostních kamerových systémů. Pomocí ovládací klávesnice či potřebného software můžeme kameru otáčet až o 360 stupňů a dle typu kamery použít také zoom, který může být například až 36-ti násobný. Tyto vlastnosti umožňují uživateli sledování potřebných míst pomocí minimálního počtu kamer. Do kamery lze uložit takzvané prepozice, což v praxi znamená, že se kamera bude sama otáčet a sledovat přednastavené oblasti automaticky. Kamery bývají v provedeních do venkovního i vnitřního prostředí.

Rádi Vám pomůžeme při výběru správné kamery právě pro vaše účely.

Statické informace o vloupání a zlodějích

Kudy se zlodějům nejsnáze vniká do objektů?
84 % okna
74 % sklep
73 % garáž

Varovná čísla o vloupání
80 % špatně zajištěný nebo otevřený objekt
42 % noční vloupání když majitelé spí
10 % tip na základě informace ze sociálních sítí

Čeho se zloději NEbojí
80 % sousedé ve vedlejším domě
75 % venkovní žaluzie
71 % fólie na oknech

Myslíme, že to jsou informace, které by neměly jen tak zapadnout…

Blokové schéma od firmy Jablotron o funkčnosti pultu centrální ochrany “KRUH”.

Ceny vzorových instalací Jablotron

Zde je několik vzorových instalací značky Jablotron. Vždy jsou v nabídce zařazeny prvky, které daný prostor logicky umožňuje osadit a využít. Na vaše přání vám takovýmto způsobem zpracujeme nabídku dle vašich konkrétních požadavků. Ceny vzorových instalací Jablotron.

Předváděcí funkční panel s EZS

Předváděcí funkční panel nejen s kamerami